Popis destinace

Turecko je země s velmi bohatou historií a jednou z nelepších kuchyní, jakou jste kdy ochutnali. 

Turecko leží na pozemí Okcidentu a Orientu, zemí prochází kulturní i geografický předěl mezi Západem a Východem. Právě poloha mezi Evropou a Asií dělá z Turecka nesmírně zajímavou a petsrou zemi. V málokteré destinaci najdete takové množství starověkých i středověkých památek. V tak rozlehlé a navíc hornaté zemi je samozřejmě obrovské množství krásných míst - bizardní skalní města, solná jezera, hory, sopky, moře. V Turecku najdete jednoduše vše a je to také v mnoha směrech velmi rozvinutá země s perfektně fungující dopravou, plnými obchody i tržišti a úžasně ochotnými a milými lidmi. 

 



Geografické Informace

Území Turecka připomíná obdélník, který je cca 1600 km dlouhý a 800 km široký. Celkově Turecko zabírá plochu 779 452 km² (včetně jezer), z toho 23 764 km² leží v Evropě na Balkánském poloostrově ( Thrákie) a zbývajících 755 688 km² v jihozápadní Asii na poloostrově Malá Asie ( Anatolie).
Malá evropská část Turecka je oddělena od asijské části úžinami Bospor a Dardanely a Marmarským mořem. Tato oblast se nazývá Východní Thrákie a tvoří cca 3 % celkové rozlohy země. Asijská část – Anatolie - je převážně hornatá. Nad pobřežím Černého moře vystupuje Pontské pohoří, na východě seismicky aktivní Arménská vysočina s nejvyšší horou Ararat. Podél jižního pobřeží se táhne horská soustava Taurus, podél pobřeží Černého moře vystupuje pohoří Köroğlu. Vnitrozemí zaujímá Anatolská plošina.

Podnebí

U Středozemního a Egejského moře a rovněž v západní Anatolii se setkáte s typickým středomořským počasím s horkými léty a mírnými zimami. 
Po mírné zimě bohaté na srážky je březen ještě chladný a počasí proměnlivé. V Dubnu se počasí stabilizuje a květen už nabízí spoustu slunce a teplo. Od června nastává to pravé teplo, teploty se přes den pohybují ve výši 31°C až 34°C. Vysoké teploty zůstavají tak do půlky září (často se stává, že dosahují i 40°C).
Více větru, méně dusna a chladnější voda je na egejském pobřeží, tedy léto je v této části o něco snesitelnější. 
U Marmarského moře a v Istanbulu dosahují letní teploty v průměru 25°C- 28°C.Díky vysoké vlhkosti vzduchu je období července a srpna značně dusné. Již polovina října je podzimní s větším množstvím srážek a teplotami kolem 20°C. Studený vítr z Balkánu může v lednu a únoru i do města na Bosporu, Istanbulu, přinést sněhové vánice a třeskuté zimy.

Víza, vstupní formality

Pro vstup na území Turecka je zapotřebí mít platný cestovní doklad (cestovní pas). Platnost tohoto dokladu musí být nejméně 6 měsíců od vstupu do země. Česká republika má s Tureckem od roku 2005 bezvízový styk na dobu pobytu maximálně 90 dnů.


Měna a kurzy

Turecká měna se v Turecku značí symbolem TL – nová turecká lira.1 TL = 100 kurušů (kuruş – ykr). Mince jsou od jednoho kuruše do jedné liry a dále hodnoty pokračují v bankovkách od pěti lir do dvou set. 
Na většině míst zaplatíte kartou, přesto je ale lepší s sebou nějakou hotovost mít. V hotovosti je možné platit tureckou lirou, většinou i eurem nebo americkými dolary.


Časový posun

Tuecko je oproti ČR +1h během letního času, +2hodiny během zimního období.