Popis destinace

Maroko, oficiálně Marocké království, je zemí jako z pohádek tisíce a jedné noci, a to i přesto, že leží jen hodinu plavby lodí od evropského pobřeží. V Maroku můžete odpočívat na překrásných písečných plážích, poznávat historii královských měst i okusit drsnou krásu saharské pouště nebo pohoří Atlas. Charakteristický je neutuchající ruch orientálních bazarů, vůně cizokrajného koření a místních specialit.Maroko je stát v oblasti Maghrebu na nejzazším severozápadě Afriky. jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Západní Sahara a na severu dvě malé španělské exklávy Ceuta a Melilla. I když se často říká, že jde o zemi ležící na křižovatce - mezi Afrikou a Evropou, islámem a křesťanstvím, modernou a tradicí a také, nadneseně řečeno, mezi pragmatickým Západem a exotickým Východem - zachovalo si Maroko svůj vlastní, výrazný charakter. Cestovatele sem láká pár exotických výjevů, jimiž se země proslavila - chaotický ruch v medinách či rozlehlé písečné duny - a často pak žasnou, kolik rozmanitých zážitků země nabízí. Maroko má něco pro každého; dlouhé písečné pláže, spoustu historie a kultury, které lze probádat, nádhernou přírodu na planinách a v  pohořích Vysoký a Střední Atlas i výborné restaurace v moderních městech, jako je Marrakéš a Fez. 
Oficiálním jazykem země je arabština, ale zaslechnete i francouzštinu, španělštinu a různé vzájemně si blízké dialekty berberských jazyků. 

Podnebí

V království panuje především u břehů Středozemního moře a Atlantského oceánu subtropické klima s mírnými zimami a suchými horkými léty, byť je pobřeží ochlazováno studeným Kanárským proudem. Teplota vody u marockých břehů Atlantiku přesahuje 20 stupňů v období od konce května do listopadu, nejteplejší je v srpnu a v září. Množství srážek se tady pohybuje kolem 900 mm za rok.V pohoří Atlas pak panuje vysokohorské podnebí s teplotami pod bodem mrazu během jedné třetiny roku (prosinec, leden, únor, březen). Zvláště na severozápadních svazích často prší, ve vyšších nadmořských výškách sněží. Dále směrem na jih a jihovýchod leží pouště se suchým kontinentálním podnebím, které charakterizují letní vedra přes 40 stupňů a pouhých 200 mm srážek ročně.

Víza, vstupní formality

Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovním pasem s platností nejméně 3 měsíců od vstupu na marocké území. Držitelé cestovních pasů ČR nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů.

Velvyslanectví Rabat:
Avenue Mohammed VI, 10, Rue Ait Melloul, Villa Merzaa, Rabat - Souissi, 10000 Rabat B. P. 410
Tel: +212 537 755 420

Honorární generální konzulát Casablanca:
10, Rue Oued Zem, 20 070 Casablanca
Tel: +212 522 275 925

Měna a kurzy

1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů, v některých mezinárodních hotelech jsou akceptovány volně směnitelné měny, především EUR a USD.

Kuchyně - jídlo a nápoje

Marockým národním jídlem je tajine - dušené maso nebo zelenina. Tajin vděčí svému stejnojmenné nádobě tajin, ve které se připravuje. Je to hliněná miska s kónickou hliněnou pokličkou, někdy i neglazovaná. Servírovací tajiny bývají bohatě zdobené. Dalším typickým národním jídlem je harira - ostrá luštěninová polévka. Bisteeya je koláč z několika vrstev listového těsta, mezi které se střídavě dávají kusy masa, houby, vajíčka, ale i sladké rozinky. Kefta jsou válečky z mletého masa pečené na dřevěných špízech na rožni. Přílohou ke všem jídlům je arabský chléb.Oblíbený je jogurt a také cukrovinky– turecký med, mandle v karamelu a ořechy všeho druhu. Dále se podává ovoce, nejvíce granátová jablka, melouny, jahody, opuncie a datle.Po jídle se pije národní nápoj – silný a přeslazený mátový čaj, který se připravuje ze zeleného čínského čaje a čerstvých lístků máty. Variantou je anýzový čaj, mandlové mléko, kyselé mléko, banánový džus nebo jablečný koktejl.

Časový posun

V Maroku je v zimě stejný čas jako u nás a v létě o hodinu méně.

Časy letů

Lety operovány společností Air Arabia každé pondělí a čtvrtek od 1.4.2019

Praha - Casablanca   20:30 - 23:35
Casablanca - Praha   14:50 - 19:40