Gruzie

Popis destinace

  • bohatá historie a tradice
  • úchvatná a rozmanitá příroda
  • jedna z nejstarších vinných oblastí
  • skvělá kuchyně ovlivněna Turky, Peršany a Řeky

Gruzie se nachází v horském pásmu Velkého Kavzkazu na hranici západní Asie a východní Evropy. Na severe hraničí s Ruskem, na východě s Azerbajdžánem, na jihu s Tureckem a Arménií a na západě Gruzii omývá Černé moře. Hlavním a zároveň největším městem je Tbilisi. Gruzie se rozkláda na rozloze 69.700m2a žije zde skoro čtyři milióny obyvatel.

Hlavní a zároveň největší město Tbilisi, které leží ve vnitrozemí a proteká jim řeka Kura, bylo zaleženo v 5. století gruzínským králem Vachtangem I. Gorgasali. Mezi nejznámější památky patří katedrála Nejsvětější Trojice, třetí nejvyšší východní ortodoxní katedrála na světě, kostel Metechi gruzínských králů ze 13.století a socha Vachtanga Gorgasali, zakladatele Tbilisi. Velmi populární je také lanovka, kterou se svezete do pevnosti pevnosti Nariqala, kde si můžete vychutnat výhled na staré město. Z pevnosti je to pak kousek k mostu Míru, poté ulicemi Shardeni a Erekle, které jsou plné kaváren a restaurací.

Podnebí

Na východě Gruzie je počasí podobné tomu našemu, tedy horké léto a mírná zima. Na západě pak panuje počasí subtropické. Průměrné teploty se v létě pohybuji mezi 20-35 stupni, v zimě poté mezi 1-10 stupni.

Průměrná Teplota Vody

 IIIIIIIV VI VII VIII IX XI XII 
vzduch  79 1317 24 28 31 30 26 20 14 

Visa, vstupní formality

Občané ČR a SR nepotřebují ke vstupu do země vízum
Oficiálním jazykem je gruzínština. Domluvíte se zde i anglicky a rusky.

Měna a kurzy

Měnou v Gruzii je gruzínský lari. 1 lari je cca 8,6 Kč.

Ceny

Restaurace a kavárny jsou často otevřeny až do nočních hodin. O víkendech zavírají až po půlnoci. Obědy se pohybují od 10USD a večeře od 15USD. Je zvykem nechavát spropitné cca 10% z celkové částky.

Časový posun

V době zimního času je v Gruzii o 3 hodiny více, v době letního pak o 2 hodiny.

Alliance Hotel - Gruzie

Alliance Hotel

  Gruzie  Tbilisi

Vlastní
Snídaně
Další termíny od 3 390
Hotel Tiflis - Gruzie

Hotel Tiflis

  Gruzie  Tbilisi

Vlastní
- Snídaně
Další termíny od 3 790
Hôtels & Préférence Hualing Tbilisi - Gruzie

Hôtels & Préférence Hualing Tbilisi

  Gruzie  Tbilisi

Vlastní
- Snídaně
Další termíny od 6 390
Prodloužený víkend v Tbilisi 4* - Gruzie

Prodloužený víkend v Tbilisi 4*

  Gruzie  Tbilisi

Vlastní
- Snídaně
Další termíny od 6 790
Poznávací eurovíkend s pobytem v Tbilisi - Gruzie

Poznávací eurovíkend s pobytem v Tbilisi

  Gruzie

Vlastní
- Snídaně
Další termíny od 8 890
Poznejte Gruzii za týden - Gruzie

Poznejte Gruzii za týden

  Gruzie

Vlastní
- Snídaně
Další termíny od 14 990
Pestrobarevná Gruzie - Gruzie

Pestrobarevná Gruzie

  Gruzie

Vlastní
- Dle programu
Další termíny od 30 490

Výlety

Pěšky po Tbilisi

Nejlepší způsob jak poznat majestátní a inspirativní historii města Tbilisi je pešky po boku zkušeného průvodce. Během tohoto výletu vám toto město, které je právem označováno za nejkrásnější metropoli Zakavkazska, velmi dobře představíme. Den začíná v ranních hodinách návštěvou kostela Metekhi, odkud je krásný výhled na staré město rozdělené na dvě části řekou Kura. Poté se projdete kolem vyhlášených sirných lázní až k pevnosti Narikala. Po obědě a malém odpočinku budete pokračovat ke Katedrále Sioni a k synagoze. Poté se vypravíte na Náměstí Svobody a výlet zakončíte procházkou po dlouhé ulici Rustaveli, kde se nachází většina státních a kulturních budov a institucí.

Výlet do hlavního města starověké Gruzie - město Mccheta (+ Tbilisi)

Návštěva historického a náboženského centra Gruzie – Mcchety, které je jedním z nejstarších měst v zemi. Celé město, ležící na soutoku dvou řek, můžete obdivovat nejlépe od Kláštera Džvari (Chrám Kříže) zapsaného spolu s jinými památkami města na Seznamu světového dědictví UNESCO. Od kláštera se dostanete úzkými původními uličkami až k úchvatné Katedrále Sveticchoveli, poutnímu místu křesťanů. Zde byl dle legendy pohřben plášť Ježíše Krista.

Svatý Štěpán (Výlet do Kazbegi)

Pokud máte rádi dobrodružství, hory a nekonečné výhledy, je pro vás výlet podél „Gruzínské vojenské cesty“ to pravé. Cestou navštívíte jeden z největších architektonických komplexů v zemi Ananuri. Poté dojedete do městysu Svátý Štěpán, odkud se pěšky vydáte k jednomu z nejmalebnějších míst Gruzie, ke Kostelu Nejsvětější Trojice.

Sighnaghi

Během dne stráveného v malém městečku Sighnaghi se budete procházet úzkými dlážděnými uličkami a nádvořími s krásnými starými domky s elegantními dřevěnými balkony. Budete obdivovat obrannou zeď obklopující celé město i výhled do údolí řeky Alazani. Navštívíte Kláštěr Bodbe, jedno z mnoha poutních míst v Gruzii a zde se mimo jiné dozvíte, proč je v zemi tak populární ženské jméno Nino.

Klášter sv. Davida z Garedži

Během tohoto výletu budete mít možnost objevit klášterní komplex Sv. Davida z Garedži. Celý komplex se nachází v krásné polopoušti na hranici s Ázerbajdžánem, zhruba 80 km jihovýchodně od Tbilisi. Navštívíte 2 z 12 klášterů: Laurus a Udabno, které byly založeny v 6. století asýským otcem Sv. Davidem. Po výstupu ke komplexu, budete obdivovat unikátní fresky z 8. – 13. století v malých kostelíkách, kapličkách a refektáři (jídelně mnichů). Navštívíte příbytky mnichů vytesané do pískové skály. Tento výlet je plný úžasných výhledů a nezapomenutelných zážitků.

Gori a Uplisciche

Gori je město, kde se narodil Stalin. Můžete zde navštívit malý domek jeho rodičů, jeho osobní vagón vlaku a muzeum, kde jsou uloženy jeho osobní věci a fotografie. Místní průvodce vám prozradí mnoho příběhů, které nejsou veřejně známé. Po prohlídce muzea a obědě budete pokračovat do města Uplisciche – jeskynního města založeného v prvním stolení. Zde navštívíte starověké divadlo, chrámy a původní obydlí.